Poletna šola Zeleni dregljaj in premiki v trajnostno usmerjeno prihodnost

Med 7. in 11. julijem 2025 se je na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) odvila druga mednarodna poletna šola Zeleni dregljaj, prvi slovenski program vseživljenjskega učenja, ki omogoča pridobitev izobrazbe o vedenjski znanosti in teoriji dregljaja, ki spodbuja okolju prijazne trajnostne odločitve.

Gre za skupni projekt štirih članic Univerze v Ljubljani – UL ALUO, Filozofske fakultete (UL FF), Pedagoške fakultete (UL PEF) in Fakultete za elektrotehniko (UL FE). Temelji na konceptih vedenjske znanosti, ki jih dopolnjuje kreativen pristop oblikovalskega mišljenja, in raziskuje, kako lahko premišljeni dregljaji ustvarijo trajnostne spremembe v vsakdanjem vedenju posameznika, organizacije ali podjetja.

Za letošnjo poletno šolo je prispelo več kot 40 prijav, od tega polovica iz tujine, k čemur je prispevala mednarodna promocija. Izbrani so bili udeleženke in udeleženci iz kar 6 držav, impresivna je bila tudi interdisciplinarnost področij, s katerih so prihajali (antropologija, okoljska psihologija, lingvistika, razvoj programske opreme, tekstilno inženirstvo, proizvodnja hrane, industrijsko oblikovanje, grafično oblikovanje, informacijsko oblikovanje, psihologija, biotehnologija, muzikologija, arhitektura, urbanizem, arheologija). Poleg tega se je od lanske pilotne izvedbe poletne šole povečala udeležba zaposlenih iz socialnega podjetništva in nevladnega sektorja iz področja trajnostnega razvoja.

Zeleni dregljaj na inovativen način prepleta teorijo in prakso na področju zelenega vedenja. Udeleženci so najprej pridobivali znanja in temeljna razumevanja konceptov iz teorije dregljajev. Nato so prešli na teren, kjer so s praktično uporabo strategij, tehnik in veščin zasnove, oblikovanja in evalvacije zelenih dregljajev, na podlagi opazovanj in izvajanja intervjujev, definirali posamezne probleme, ki so jih potem reševali.

Zeleni dregljaj ni le projekt, je premik v trajnostno usmerjeno prihodnost, ki bo oblikovala naslednje generacije voditeljev in odločevalcev, ter je izziv za inovativne misleče in ustvarjalce. Vnema letošnjih udeležencev je generirala mnoge zanimive in oprijemljive rešitve. Na to je vplivalo tudi splošno dobro vzdušje, h kateremu so pripomogli še vsi gostujoči predavatelji, sodelujoči člani širšega konzorcija projekta ULTRA ter strokovno osebje UL ALUO.

 


Foto: Jure Miklavc

Skip to content
UL ALUO logotip 2024
Pregled zasebnosti

Spletna stran UL ALUO uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje. Vaše osebne podatke zbiramo in obdelujemo v skladu z veljavnimi predpisi (GDPR) ter izključno za določene namene, kot je optimizacija delovanja in navigacije po spletni strani. Vaši podatki so zaščiteni in jih ne delimo brez vašega soglasja.

Za več informacij o uporabi vaših podatkov se obrnite na helpdesk@aluo.uni-lj.si.